Kalendář akcí

Předchozí Říjen 2020 Další
PO ÚT ST ČT SO NE
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

Kronikář

V této sekci najdete velmi obsáhlá pojednání o osobnostech a událostech vážících se k historii městečka Křinec.

 

Dotazy na autora můžete zasílat na: mistopis.krinecka@seznam.cz

 

Život a dílo křineckého lékárníka, vlastivědného badatele a fotoamatéra. Byl zakladatelem zkoumání regionálních dějin severovýchodní části Polabí (Křinecko, Rožďalovicko a Loučeňsko). Zřizovatel regionální sbírky památek uložených původně v městečku Křinci. Psal články pro regionální i celostátní české časopisy. Byl jedním z prvních místních fotoamatérů a aktivním členem – korespondentem „Klubu fotografů amatérů v Praze“.Jeho fotografická pozůstalost patří mezi významné soubory z přelomu 19. a 20. století. Byl příležitostným archeologem, konzervátore a spisovatelem na úrovni své doby.

 

Dokument k 10. výročí zřízení Přírodní památky Chotuc. Popisuje jak obtížně se celá záležitost rodila a zaznamenává výsledky rozvoje vstavače nachového. Příroda si vynutila přídavek: Sama příroda v roce 2011 ohrozila dobře fungující porost vstavačů. Po ročním výpadku se v roce 2013 vstavače na jižní stráň vrátily v rekordním počtu více jak 1500 kusů kvetoucích rostlin.

 

PhDr. Eberhard Antonín Jonák (1820 – 1879).

Právník, ekonom, statistik, národohospodář a spisovatel. Byl profesorem na pražské univerzitě. Patří mezi první české ekonomy pokoušející se na pražské školy i do české podnikatelské praxe zavést základy vědeckých statistických metod. Byl u zakládání prvních statistických kanceláří, ale jejich praktického rozšíření se nedočkal.

 

Prof. Eliška Anna Pretschnerová (1811 – 1993).

Služebnice Boží z Kongregace Školských sester OSF. Původně profesorka na církevním gymnáziu v Praze. Po uzavření církevních institucí se starala o sestry a v roce 1954 byla jmenována provinciální představenou. V roce 1970 byla zvolena v Římě za generální představenou  a vykonávala tuto funkci po dvě šestileté období. Pak se vrátila do Čech.

 

Obrazový zápisník událostí kolem roku 2000 v městečku Křinci. Sběrný dokument zahrnuje kácení topolů u řeky Mrliny, velkou opravu kostela sv. Jiljí včetně věže,zámek a park, náměstí, Zelené náměstí,  Židovský hřbitov, stavbu kanalizační stoky na náměstí, Chotuc – zřízení Přírodní památky, sto let střediskové obce Křinec (Bošín, Mečíř, Nové Zámky, Sovenice, Zábrdovice) a oslavy 650 let od prvního písemného záznamu o Křinci.

 

Poznej co vykonali tví předkové, a jdi dál. Historie hlavních křineckých památek.

 

Soubor obsahuje následující samostatná pojednání:

Stará škola.

Stručné dějiny školství na Křinecku. V křineckém zámku bývala na počátku druhé poloviny 20. století křinecká škola. Jednou z prvních výstav obnoveného provozu zámku byla i úspěšná výstava „Stará škola“.

Židé na Křinecku.

Památka na křinecké židy, z nichž se po roce 1945 nikdo už nevrátil. V dalším období mizí rychle i hmotné památky na jejich působení v městečku.

Zapomenutá pamětní deska.

Věnováno památce Alexandra von Bethmann (1843 – 1866), který padl v bitvě u Hradce Králové v roce 1866.

1881 – 2011  - výročí příjezdu prvního vlaku do Křince.

Pojednání zachytilo stavbu železniční tratě Veleliby – Jičín. Popisuje dějiny křineckého nádraží a dokumentuje zachovalé památky na původní provoz. Zaznamenány jsou i slavnostní průjezdy parních vlaků včetně slavnostní jízdy ke stému výročí zahájení provozu na trati.

Kruhy v obilí na Křinecku.

Zatím se na svahu pod Chotucí objevil v roce 1999 první agrosymbol.

 

Zasloužilý učitel, komeniolog, vlastivědný badatel, kronikář, spisovatel a překladatel. Jeho historické práce jsou uloženy především v regionálních kronikách a literatuře. Do křineckých dějin přispěl několika badatelskými pracemi. Jeho velkým přínosem pro místní dějiny jsou jeho vzpomínky na obyčejné lidi,sousedy a události od poloviny 19. století do poloviny 20. století v městečku Křinci  a okolí. Byl členem zednářské lože Komenský v Praze. 

 

Po roce 2006 došlo na náměstí k ukládání energetických rozvodů pod chodníky, čímž byla zlikvidována původní historická provedení dlažby. Sběrný dokument zachytil vzhled původní dlažby. Připojeny byly také provedení vjezdů do dvorů, které postupně také podléhají modernizaci.

 

Pokus o vystižení stavebních proměn v historii městečka, které formovaly jeho uspořádání a další rozvoj včetně veřejných prostranství. Něco o tom co se skrývá za suchými historickými zprávami.

 

Antonín Stifter: Křinec, historicko topografický náčrtek – vydána roku 1880. Dnes obtížně dostupná. Zpracována byla na podkladě historických pramenů a bohatý topografický popis městečka je nenahraditelný.

 

Záznam vystoupení skupiny historického šermu „Riegl“u Křineckého zámku o pouti v červnu roku 1986.

 

První vyhlášená památka místního významu. V roce 2012 došlo ke změněn užívání domku čp. 32 z radničního domu na obchodní prostory. Dokument se snaží podchytit doklady o původním uspořádání správního úřadu a zachovat tak památku na první křineckou radnici.

 

Převedení oblíbeného pojednání do formátu PDF.

 

Pojednání o živelných pohromách na Křinecku bylo vyvoláno stoletou povodní, která zaplavila městečko Křinec  počátkem měsíce června 2013. Tato událost završila zároveň sběrný dokument pojednávající  o živelných pohromách v regionu, pokud se o nich zachovaly zprávy. Bylo tak možné se zamyslet především nad příčinami povodní a pomocí obecnějších úvah se pokusit o jejich lepší výklad v povodí řeky Mrliny. Pojednání může napomoci smysluplnějšímu postupu odpovědných orgánů a snížit tak stresové situace, které zažívají obyvatelé sídel na dolním toku řeky.