Návštěvnická sezóna 2022

23.02.2022

Klasické komentované prohlídky, délka 75 min (AKTUALIZOVÁNO!)

Na našem zámku se nesetkáte s prohlídkou v podobě monotónní deklamace suchých faktů a čísel s historie; s prstem průvodců, ukazujích na cestě prohlídkovým okruhem směrem vpravo, vlevo, na strop a na podlahu...  Prohlídka našeho zámku, to je jeden velký příběh z velmi turbulentní historie šlechtických rodů, které zámek v průběhu staletí vlastnily a také ztrácely.  Jedná se o příběh vzletů, pádů a skoro definitivního zániku této mimořádně skvostné památky, která se díky nezměrnému úsilí současných majitelů dochovala pro nás a dochová se také pro příští generace. 

Noční kostýmované prohlídky  (délka 90 min)

Od května se po celou následující zámeckou sezónu budou v nabídce eventů objevovat také speciální noční kostýmované prohlídky v podobě dvou téměř hraných příběhů. 

Záhada ztraceného náhrdelníku hraběnky Hrzanové 

Téměř detektivní pátrání po ztraceném náhrdelníku hraběnky Hrzanové nás provede napříč generacemi majitelů zámku, až do roku 1945, kdy byl zámek na základě Benešových dekretů zkonfiskován poslední šlechtické rodině. Tři příběhy třech majitelů zámku nám představí odvrácenou stranu pozlátka zvaného úspěch, sláva a prosperita. Čtyři potenciální viníci, kteří mohli svou neradostnou životní situaci vyřešit velmi jednoduše, prostřednictvím velmi vzácného náhrdelníku. Jak příběh hlavních aktérů: Elišky Mariany Hrzanové, Jakuba Wimmera, Elisabeth von Werner a Jitřenky Vostré dopadne se dozvíte na samém závěru při soudním přelíčení, u kterého budete sami soudci.

Morzin - Bethmann - Betmánek (jak to tedy bylo!?)

Novinkou letošní sezóny bude příběh dvou manželských párů, stavitele zámku Pavla I. z Morzina a jeho ženy Elišky Mariany Hrzanové a příběh posledního majitele zámku - Simona Moritze Ludwiga Alexandera svobodného pána z Bethmannu a jeho ženy Elisabeth von Werner.

Dozvíme se, že za zdmi zámku se životní osudy šlechty odehrávaly v daleko jiné podobě, než v té, o kterých se dozvídáme z oficiálních pramenů historie. Dějem navíc zamíchá postava zámecké kuchařky Dory a malá sušenka betmánek zdobená třemi mandlemi, které ve skutečnosti nesymbolizovaly jen rodinu a tři její syny, ale také ......
To už se ovšem dozvíte z úst aktérů celého příběhu v interierech našeho zámku.

V historických rolích se střídavě představí: Jana Horáková - Peroutková, Lenka Valentová - Smolíková, Marie Hofmanová, Lucie Otavová, Luboš Chára a Pavel Klicpera

Pro doplňující informace můžete kontaktovat 
průvodce Pavla Klicperu na telefonním čísle  +420 775 435 451.

Ceny vstupenek na komentovanou prohlídku

dospělý ................................................  140,- Kč
dítě do 15 let ............ ..............................50,- Kč
senior .....................................................70,- Kč
skupina 10 osob
(bez rozlišení věku)............................1000,- Kč
školní skupiny (á žák)........................... 50,- Kč
(pedagogický doprovod zdarma)

Speciální noční kostýmované prohlídky (pro dospělé a pro děti 12+)
s welcome drinkem a tradiční křineckou pochoutkou Bethmannchen

dospělí ..................................................  170,- Kč
děti od 12 let...........................................   70,- Kč

Kavárna & cukrárna na Zámku

je v provozu od pátku do neděle a vždy v době prohlídek zámku